קשיי קשב וריכוז ובעיות התנהגות

[callout title="קשיי קשב וריכוז ובעיות התנהגות:" ="_blank or _self"]

מדוע כיום כל כך הרבה ילדים ומבוגרים סובלים מקשיי קשב וריכוז?
בשליפה מן המותן אוכל לומר שכיום לעומת בעבר, גם אנחנו המבוגרים וגם הילדים שלנו חשופים ליותר ויותר לחץ נפשי, וכמובן ליותר גירויים ומידע מכל הסוגים ובכל תחומי החיים – כך שלעיתים פחות ופחות מתאפשר לנו ליצור זרימה ולהיות עצמאיים וחופשיים ברצון ובמחשבה.
אך בכל זאת בכן אנסה להשיב על שאלה מורכבת זו:

מניסיון בטיפול בילדים ובמבוגרים שאובחנו כסובלים מהפרעת קשב וריכוז: הסיבות להתפתחות הבעיה הן משתנות ממקרה למקרה – אצל כל אחד זה אחרת משום שהפרעת קשב וריכוז מורכבת משילוב של גורמים סביבתיים, אישיים, גופניים ונפשיים.
פגשתי ילדים ומבוגרים שאצלם היה קושי רגשי גדול שהציף אותם בחייהם ומשם התחילו בעיות בריכוז וקשב: כמו לדוגמא: ילדים שעברו התעללות במשפחה או בחברה, ילדים שחוו פרידת הורים קשה, מתבגרים שהתקשו להתמודד מול לחץ חברתי מסויים, מבוגרים שחוו אכזבה, דיכאון או אובדן וכד'.
היו כאלה שאצלם הסיבה קשורה לאורח חיים – למשל תזונה לקוייה או בעיות שינה, פגשתי ילדים שסדר יומם הלא מתאים מקשה עליהם לנוח, לאכול ולישון באופן מספק כך שפשוט "נגמר להם הסוס".
ראיתי מקרים שבהם הבעיה קשורה לליקוי התפתחותי כגון ילדים שסובלים מאיחור התפתחותי פיזי, אך גם בעלי איחור בהתפתחות השפתית, הרגשית והשכלית שבא לביטוי בקשיים חברתיים, תקשורתיים והתנהגותיים, לא אחת ילדים אלו זקוקים לשיפור בביטחון ובדימוי העצמי שלהם.
באופן לא מפתיע ניתן לראות קשר בין מחלות ומצבים רפואיים מסויימים לבין הפרעת קשב וריכוז: לדוגמא ילדים שסבלו מדלקות אוזניים חוזרות ועברו ניתוחי כפתורים שהסתבכו, ילדים שנטלו תרופות מרשם וסבלו מתופעות הלוואי,או ילדים שנולדו עם מומים מולדים, מחלות נוירולוגיות, אפילפסיה וכד'
ישנם גם מקרים שבעיית הקשב והריכוז מועברת בתורשה במשפחה, במקרה כזה ניתן לזהות דפוסים דומים ואף זהים בקשיי הקשב והריכוז אצל הורים וילדיהם.
אז איך טיפול הומאופתי נכנס לתמונה?
הרפואה ההומאופתית הינה רפואה הוליסטית ביסודה, רפואה שרואה קשר הדוק בין הגוף לנפש ובין הנפש לגוף. הקושי בקשב וריכוז מצביע על תכונות ויכולות שקיימות באדם, אך לא מגיעות לידי מימוש, (ובמקומן חווה הילד/המבוגר קושי להתרכז בפעילויות כמו למידה, קריאה,כתיבה ועוד) בעזרת הומאופתיה תכונות ויכולות אלו מתחזקות ויוצאות אל הפועל ומכאן מתרחש השיפור בהפרעת הקשב והריכוז.
בטיפול ההומאופתי מבוצע אבחון ראשוני שמטרתו להתאים עבור האדם את הרמדי ההומאופתית הנכונה לו ולמצבו (התרופה ההומאופתית נקראת רמדי) הרמדי ההומאופתית הינה הכנה רוקחית המכילה תדר אנרגטי שמופק מחומרים שונים כגון מינרלים, צמחים וחומרים מעולם החי, בכוחה של הרמדי ההומאופתית להשפיע על כוח החיים של האדם ליצירת תהליכי ריפוי רוחניים, נפשיים וגופניים. הרמדי ההומאופתית מגיעה בכדורים למציצה, אינה מכילה חומרים כימיים או תרופתיים, פשוטה ובטוחה לשימוש.
מניסיוני בטיפול הומאופתי בילדים, נוער ומבוגרים בעלי קשיי קשב וריכוז, הטיפול ההומאופתי יוצר שינוי משמעותי לטובה במספר תחומים חשובים:
עלייה ביכולת הקשב והריכוז לאורך זמן.
עלייה בחיוניות ובשמחת החיים.
שיפור ביכולת דחיית סיפוקים,בהתנהגות אימפולסיבית ובהיפראקטיביות.
איזון במצבי הרוח.
שינוי לטובה בהתנהגות אלימה מילולית ופיזית.
עלייה בביטחון והערך העצמי.
הצלחה ותוצאות טובות יותר בלימודים.
הפחתה בשימוש בתרופות מרשם.

תהליך הטיפול ההומאופתי בילדים ונוער כולל שיתוף פעולה ישיר ומלא עם המסגרת החינוכית ושילוב אקטיבי של הגננת, המורה המחנכת, יועצת ביה"ס וכד'.
הטיפול ההומאופתי אינו מכיל חומרים כימיים/תרופתיים ואינו כרוך בתופעות לוואי
בטוח ומתאים לשימוש בכל גיל ושלב בחיים: תינוקות וילדים, בני נוער, במהלך ההיריון, בחיים הבוגרים ובגיל הזהב.

מחקרים מדעיים המדגימים יעילות טיפול הומאופתי בקשיי קשב וריכוז:
מחקר שוויצרי שבו הודגמה יעילות הומאופתיה לעומת פלסבו אצל ילדים 83 ילדים בגילאים 6-16 שאובחנו כסובלים מADHD.
המחקר הראה כי בעזרת הומאופתיה השתפרו באופן משמעותי ביצועים קוגניטיביים כמו תפיסה ויזואלית גלובלית, אימפולסיביות וחלוקת קשב וכן נצפתה ירידה משמעותית בהיפראקטיביות. מסקנת החוקרים היא, שהניסוי מראה עדות מדעית לאפקטיביות ההומאופתיה בטיפול ב ADHD ובמיוחד בתפקודים התנהגותיים וקוגניטיביים.
מחקר נוסף הודגמה יעילות הומאופתיה לעומת פלסבו אצל ילדים שאובחנו כסובלים מADHD.

מקרה לדוגמא: ילדה עם קשיי ריכוז והתפרצויות זעם:

יעל בת 12 סובלת מהתפרצויות כעס ובכי, התנהגות אימפולסיבית וחוסר ריכוז. מזגה הסוער מוביל לריבים ואי נעימות רבה בבית, וגם למשברים חברתיים בביה"ס, עם התלמידים והמורה שפנתה ישירות להורים. אימה מספרת: "יש ליעל "קוצים בטוסיק" ולכן מתקשה לשבת רגועה בשיעור,קשה לה לקרוא ולהתרכז בלימודים. יעל מאוד רגישה ו"נדלקת" מהר מכל שטות, כשהייתה תינוקת הייתה היפראקטיבית וזזה המון, כיום כשהיא מתפרצת אנחנו לא יודעים מה לעשות כדי להרגיע אותה. יעל אומרת: "כשאני עצבנית לא כדאי להיות ליידי אתה עלול לחטוף…" לאחר תשאול מפורט, יעל קיבלה ממני רמדי הומאופתית המתאימה למצבה הכולל.

לאחר חודש וחצי: יעל יותר מודעת לנעשה סביבה מזגה עדיין סוער אך התמתן במידת מה. המורה מדווחת על ירידה קלה ברמת ההתנהגות האימפולסיביות שיעל מפגינה בביה"ס בדרך כלל. יעל ממשיכה בטיפול ההומאופתי.
לאחר שלושה חודשים: ניכר כי יעל פחות עצבנית ויותר רגועה, יש יותר שקט בבית, רמת המריבות וההתפרצויות ירדה משמעותית. המצב החברתי בביה"ס התחיל להשתנות לטובה. כמו כן המורה מדווחת על שינוי לטובה בהתנהלות של יעל בכיתה בזמן השיעור.
לאחר חצי שנה: יעל השתנתה מאוד, היא רגועה ונעימה יותר, יחסייה עם הסביבה ומצבה החברתי השתנו והשתפרו באופן משמעותי. השינוי שחל ביעל אפשר לה להיות מסוגלת להתרכז טוב יותר בלימודיה. הקשר עם המורה המחנכת של יעל סייע להשגת התוצאות בטיפול ההומאופתי ביעל וכיום לאחר שנה יעל ממשיכה את התהליך ההומאופתי לצורך תחזוקה ונמצאת במעקב במרפאתי.
אביבה אמא של יעל מספרת על הטיפול ההומאופתי בבתה:
" לפני שנה בדיוק הגענו לשמואל עם יעל בתי בת ה-12 , בחיפוש אחר טיפול טבעי לבעיות קשב וריכוז של יעל ליעל היו מספר דפוסי התנהגות שהפריעו לה ולסובבים אותה כמו לדוגמא: התפרצויות זעם בלתי נשלטות, תגובה אימפולסיבית לכל דבר, תיאבון בלתי נשלט, מצבי רוח משתנים ללא הרף, חוסר סובלנות וסבלנות וחוסר ריכוז. הטיפול ההומאופתי אצל שמואל אלפי השפיע לחיוב, הכול התקדם בשלבים, והיום אני חיבת לציין שיש מעט מאוד התפרצויות, התיאבון מאוד סדיר, מצב הרוח יציב רוב הזמן, ויעל יותר מרוכזת ויותר סבלנית. אני כאימה מאוד מרוצה מהשינוי וגם ליעל הרבה יותר קל וכייף בחיים."
הדוא"ל של אביבה

Button

Button

[/callout]